Hayra Aşure Dağıtmak

Hayra Aşure Dağıtmak

Hayrına aşure dağıtmak toplumsal geleneğimizdir. Hayır sever yurttaşlar hayırları için toplu olarak aşure ikram etmek istediklerinde aşure yapımı ve ikramı için bize ulaşabilirler. Biz sadece kadınlardan oluşan bir ekibiz. Hayra aşure yapımı ve ikramı hizmeti veriyoruz. Hizmetimizi gezi araçlarımız ile profesyonel olarak yapıyoruz. Yüz, iki yüz, beş yüz bin veya daha fazla insana hayra aşure yapma ve servis etme organizasyonu yapıyoruz.

Aşure Gününün Anlamı

Aşure gününe dair geleneklerimizde değerli bir önem anlatılır. Hz. Nuh’un gemisi aşure günü karaya oturmuştur. Bugün kurtuluş günüdür. Allah inananların Hz. Nuh’un gemisinde toplanmasını emretmiş ve inanmayanlar üzerine bir tufan göndermiştir. İnanlar bu gemi ile tufandan kurtulmuş insanlığın neslini sürdürmüşlerdir.Hayra Aşure Dağıtmak

Bir diğer rivayette Hz. Ademin tövbesinin kabul edildiği gün olarak da söylenir.

Yine, Hz. İbrahim ateşten aşure günü kurtulmuştur.

Hz Yakup oğlu Yusuf’a yine bugün kavuşmuştur.

Hz. Musa ve İsrail oğulları da firavunun zulmünden bugün kurtulmuştur.

Bir anlamda kurtuluş bayramı olarak aşure günü, aşure tatlısının karşılıklı ikramı ve sonrasında iyilik dualarıyla kutlanır olmuştur.

Aşure Tatlısı Nedir?

Tatlı olarak aşure, buğday, nohut, kuru fasulye ve benzeri bakliyatın, kurutulmuş üzüm, kurutulmuş incir gibi meyvelerin şeker ile kaynatılması ile yapılan tatlıdır.

Örneğin yirmi kaselik aşure tarifi şöyledir.

İki su bardağı buğdayımız, bir su bardağı kuru fasulye nohudumuz, bir su bardağı kuru fasulyemiz, iki su bardağı kuru kayısımız, yarım su bardağı sarı üzümümüz, on beş tane kuru incirimiz, yarım çay bardağı kuş üzümümüz, rendelenmiş halde iki adet portakal kabuğumuz, üç buçuk bardak toz şekerimiz malzeme olarak hazır olmalıdır.

Aşure tatlısı süslemeden olmaz. Süslemek için ise, bir su bardağı fındığımız, on beş tane cevizimiz, bir adet narımız, tarçınımız ve Antep fıstığımız hazır halde bulunmalıdır.

Aşureyi Nasıl yapıyoruz?

Malzemelerimizden buğday ve kuru fasulyemizi bir akşam önceden ıslatıyoruz. Makul miktarda tuz ilave ettiğimiz nohudumuzu da ıslatıyoruz. Islanan nohudumuzun suyunu değiştirmeyi ihmal etmeden bir saat kaynatıyoruz, haşlıyoruz.Hayra Aşure Dağıtmak

Kuru fasulyemizin de suyunu değiştirmeyi unutmadan on beş dakika haşlıyoruz. Kuş üzümlerini olabildiğince küçük, küçük doğradıktan sonra haşlıyor suyunu süzüyoruz. İncirlerimizi e küçük doğradıktan sonra haşlıyoruz ve suyunu süzüyoruz. Sarı üzümlerimizi koyduğumuz bir bardak suda şişene kadar haşladıktan sonra sarı üzümlerimizin suyunu dökmüyoruz.

Buğdayımızı bol, bol suda yıkamayı unutmuyoruz.

Haşladığımız buğdayımızı, kuru fasulyemizi, nohudumuzu düdüklü tenceremizde kaynatıyoruz. Kaynatma süremiz yedi dakikadır fakat kimi düdüklü tencerelerde bu farklı olabilir. Bunu dikkate almanızı da bilginize sunuyoruz.

Düdüklümüzde haşladığımız malzememizi, tencereye aktarıp yedi su bardağı ile suyumuzu ilave ederek, ortalama bir ateş ile yedi dakika kadar kaynatıyoruz. Bu süre sonunda toz şekerimizi de içine katarak kaynatmaya devam ediyoruz.

Aşuremizi orta ateşte otuz beş dakika kaynattıktan sonra kayısılarımızı ve suyuyla sarı üzümümüzü de katıyoruz. Kaynama süremiz elli dakikayı bulduğunda rendelediğimiz portakal kabuğumuzu, küçük, küçük doğradığımız incirlerimizi de katmayı ihmal etmiyoruz. Kaynama süremiz atmış dakikaya, bir saate ulaştığında üzümlerimizi de katarak ocaktan indiriyoruz.Hayra Aşure Dağıtmak

Ocaktan indirdiğimiz aşuremizi, kaselere doldurarak servise hazır hale getirmek için süslüyoruz. Süslemek için hazırladığımız, ceviz, fındık, tarçın, nar ile kaselerimizi süslüyoruz.

Yemeye hazır hale getiriyoruz. İkram ediyoruz.

Dikkat: kullanılan buğdayın türü ve özelliğine, kuru fasulyenin, nohudun türü ve özelliğine göre kaynama ve pişme süreleri az da olsa farklı olabilir. Yine düdüklü tencerenizin özellikleri kayna süresinde etkili olabilir.

Hayra Aşure Hizmeti Fiyatı

Hayra aşure ikramı servisi için aşure fiyatını sorduğunuzda bizim, nerede kaç kişilik aşure yapım, ikram hizmeti vereceğimizi bilmemiz gerekir. Ancak bu bilgiden sonra hayra aşure fiyatı teklini oluşturabiliriz. Hayra aşure fiyatı için lütfen firmamız ile iletişime geçiniz.

İzmir lokma hakkında herşeye bu linkten, iletişim bilgilerimiz İzmir lokma iletişim sayfamızda detaylı olarak mevcuttur.

Hayra Aşure Dağıtmak