İzmir Lokma Çeşitleri

İzmir Lokma Çeşitleri

Yemeklerde olduğu gibi tatlılar da zamana, coğrafyaya, kültüre göre değişim göstermekte, çeşitlenmektedir. İzmir lokma çeşitleri de tarihe, coğrafik, kültürel özelliklere göre oldukça fazla oluşmuş durumdadır.

İzmir lokma çeşitleri

İzmir lokma çeşitleri dendiğinde lokmanın yapılışına ve şekline göre ve malzemesine göre diye önce iki başlık altında toplamak isabetli olacaktır.

Çünkü asıl farklılık hem şekil de hem de kullanılan malzeme de ortaya çıktığından İzmir lokma çeşitleri bu yöntemle şekli ve malzeme ile sınıflandırmak yerinde olur.

Biz İzmir lokma çeşitlerine dair detaylı bilgi oluşturmaya ve size sunmaya çalışır iken asıl amacımız sizin doğru bilgilenmenize vesile olmaktır.

Şekline Göre İzmir Lokma Çeşitleri

Şekline göre İzmir lokma çeşitlerini halka şeklinde olan İzmir lokma ve içi dolu yuvarlak şeklinde olan saray lokma olarak iki ana başlık altında toplayabiliriz.

Demek ki şekline göre İzmir lokma çeşitlerini iki ana başlık da toplayabiliriz. Nedir şekline göre İzmir lokma çeşitleri?

  • İzmir lokma diğer adıyla halka lokmadır.
  • Saray lokma halk arasında fındık lokma olarak da bilinir.

İzmir lokma çeşitleri

Biz İzmir lokmaya çeşidine dair detaylı bilgilendirmeyi İzmir lokma sayfamızda yaptık dilerseniz İzmir lokma linkinden detaylı bilgilerimizi inceleyebilirsiniz.

İzmir lokması şeklinden dolayı halk arasında halka lokma olarak da tanımlanmaktadır bu bilgiyi de ek olarak paylaşmak isteriz.

Saray lokma da Osmanlı sarayında lokmanın kazandığı çeşitlilik türlerinden biridir. Kimi yer bölgelerde fındık lokma ya da misket lokma olarak da isim verilmektedir.

Malzemesine Göre Lokma Çeşitleri

Tatlı yapımında özel de İzmir lokması yapımında ustaların özel mahareti ve kullandığı malzeme türleri ile oldukça çeşitli lokma türleri görülmektedir.

Hemen akla ilk gelen malzemesine göre lokma çeşitlerinin bazılarını sıralayalım.

  1. Pekmezli lokma.
  2. Ballı lokma.
  3. Tahinli lokma.
  4. Çikolatalı lokma.
  5. Susamlı lokma.

Malzemesine göre lokma çeşitlerinin listesini daha da uzatmak mümkündür. Burada maharet ustadır.

İzmir lokma çeşitleri

Lokma hamurunu yoğurur iken hamura tahin kattığında tahinli, susam kattığında susamlı olmaktadır.

Çikolatalı lokma çeşidi biraz özgündür ve bu lokmaya bazı yörelerde yeni nesil lokma denmektedir. Özellikle metropol kentlerde olabildiğince hızlı yeni firmalar yeni nesil çikolatalı lokma yapmaya ve servis etmeye başlamış durumdadır.

Yapılışı, sunumu ve tüketilişi itibari ile geleneksel hayra İzmir lokmadan farklıdır ve daha çok özel bir tatlı türü olarak çikolatalı lokma tüketilmektedir.

Bir başka paylaşımımızda İzmir lokma çeşitleri dışında farklı olan çikolatalı yeni nesil lokmaya dair detaylı bilgi ve sunum yapılacağından burada sadece bir lokma türü olarak dikkatinize sunuldu.