Haşhaşlı Lokma

Haşhaşlı lokma dendiğinde ilk akla gelen mayalı lokma hamuruna şekil verdikten sonra kızartılmadan önce şekil verilen parçaların üzerine haşhaş serpiştirildikten sonra kızartılıp sonra kaynatılmış şerbet ile tatlandırılarak sıcak şekilde servis edilen lokma türüdür.

Haşhaşlı Lokma

Lokma tatlısı o denli değişik, farklı çeşitleri üretilen hamur tatlısıdır ki, her bölge, kültür hatta aşçısına göre zenginleşebilmektedir.

Örneğin Ege ve özel de İzmir bölgesinde lokma tatlısı çok fazla tüketilmesine rağmen çok tercih edilmez iken Anadolu da bir çok bölgede haşhaşlı lokma yapılmaktadır.

Bunun elbette bir çok nedeni olabilir. Gelenek, kültür, aşçı yeteneği elbette malzemeye ulaşım hatta iklimin dahi etkisi olabilir.

Haşhaşlı Lokma Tarifi

Haşhaşlı lokma tarifi aslında bir tür lokma tatlısı tarifi olacaktır. Biz evsel haşhaşlı lokma tarifi yapmaktan ziyade daha çok topluluk için lokma makinesinde çok fazla insana yapılan haşhaşlı lokma tarifine bakacağız.

Haşhaşlı Lokma Tarifi

Haşhaşlı lokma tarifi şöyle yapılabilir. Kaç kişilik olacağına göre hazırlanan lokma hamuru yoğrulup mayalanmaya bırakılır. Mayalanma işleminden sonra, hamur halka ve elips ya da istenilen şekil verilerek, her parça üzerine haşhaş gezdirilir ve haşhaşlı lokma hamuru çıtır kıvamı yakalayana kadar kızartılır.

Haşhaşlı lokma hamuru çıtır kıvama gelince yağdan alınarak üzerine kaynatılan şerbet dökülür ve tat verilir.

Haşhaşlı lokma tarifi püf noktası aşçılıktır aslında. Malzeme seçimi, kalitesi, yağ seçimi, şerbette kullanılan şekerin doğal lezzeti olmalıdır.

Kızarma ne kadar sürede olacak, ne zaman yağdan çıkarılacak, şerbet tat nasıl olacak elbette nasıl sunum yapılacak bunlar da haşhaşlı lokma tarifi öğeleri içerisinde saymak gerekir.

İzmir Haşhaşlı Lokma Dökümü

Düğün, nişan, açılış, özel davet veya başka nedenlerle konuklarınıza İzmir haşhaşlı lokma dökümü hizmeti almak istediğinizde biz bu hizmeti profesyonel yapıyoruz.

İzmir Haşhaşlı Lokma Dökümü

Elbette ev yapımı şeklinde değil haşhaşlı lokma yapımı. Lokma makinesinde el değmeden yoğrulan mayalanan hamur yine lokma üzerine haşhaş gezdirilerek makinesinde el değmeden kızartılarak, şerbet ile tatlandırarak, kaselerle misafirlerinize servis yapıyoruz.

Sağlıklı ve lezzetli İzmir haşhaşlı lokma dökümü için kaliteli malzeme, mesleğinde uzman aşçı ve sunum da profesyonel servis personelimiz çalışmaktadır.

Sizin için diğer önemli avantaj ile seyyar lokma aracımız haşhaşlı lokma dökümü için sizin istediğiniz saatte ve adreste haşhaşlı lokma dökümü hizmetini sunuyor. Hizmeti konuklarınızın olduğu adreste veriyoruz.

İzmir Haşhaşlı Lokma Dökümü Fiyatı

İzmir haşhaşlı lokma dökümü fiyatı dendiğinde elbette haşhaşlı lokma dökümü hizmetini yapan firmaya ödenen ücret anlatılmaktadır.

Bu tür davetlerde haşhaşlı lokma ücretsiz tüketilir. Geleneklere göre haşhaşlı lokma sonrası dua edilir, güzel dileklerde bulunulur.

Bize nerede, kaç kişilik haşhaşlı lokma döktürmek istediğinizi iletirseniz personelimiz size, İzmir haşhaşlı lokma dökümü fiyatı bilgisi ve teklifi verecektir.

Firmamızın diğer hizmeti için İzmir lokma sayfamızı, personelimize dair bilgiler için de İzmir lokmacı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.