İzmir lokma

Tarihi çok eskilere dayanan İzmir lokma tatlısı ülkemizde ve yakın coğrafyasında oldukça sevilen bir tatlı çeşididir.

Ülkelere göre değişiklik gösterse de temelde son derece basit malzemelerden yapılan lezzetli ve hafif bir tatlıdır. Ülkemizde bile çok değişik şekillerde yapılmaktadır. Ama en yaygın olarak Ege bölgesinde bilhassa İzmir’de tüketilmektedir.

Bu yüzden de ülkemizde İzmir lokma diye anılmaktadır. İzmir’de hemen her köşe başında üretimine ve dağıtımına rastlayacağınız bu tatlı birebir satışından çok bir hayırsever vatandaşın halka dağıtması ile tüketilmektedir.izmir lokma

İzmir Lokma Kalitesi

Bir işyeri açılışında gelenekselleşmiş olan İzmir lokma imalatı ve dağıtımını profesyonel bir şekilde uzun yıllardır yapmaktayız. Birinci kalite un, yağ ve şeker kullanmaktayız. Belirli bir markada yoğunlaşmak yerine sürekli olarak en iyi markayı seçmekteyiz. Belirli bir marka ile çalışmanın en büyük tehlikelerinden birisi markanın bir süre sonra çeşitli nedenlerle kalitesinde düşüş yaşayabilme ihtimalidir. Bu gibi durumlarda biz zorda kalmamak için sürekli olarak en iyi ürün yelpazesine sahip firmalar ile çalışmaktayız.

İzmir Lokma Lezzeti

izmir lokma

İzmir lokma tatlısı içeriğindeki şeker ve yağ oranından dolayı oldukça yüksek kaloriye sahiptir. Bu da az miktarda yenmesinde dahi yeterli enerjiyi verecektir. Dört veya altı tanelik porsiyonlar halinde dağıtılan lokma tatlısı iki veya üç kişinin ağzının tadını şenlendirebilmektedir.

Çeşitli süslemelerle renklendirilip çeşitlendirile bilindiği gibi sade olarak ta dağıtımı oldukça yaygındır. Biz genelde sade veya tarçınla süsleyip dağıtmaktayız.

İzmir lokma içi yazımızın başında un, yağ ve şekerden yapılan bir tatlı dediysek hemen kolay yapılan herkesin rahatça yapabildiği bir tatlı anlaşılmamalıdır.

Ciddi ustalık isteyen hüner ve beceri yoksunu insanların elinde yavan ve lezzetsiz bir nesneye dönüşebilmektedir. Son zamanlarda bu tür üretimlere sıkça rastlanmakta bu da genel olarak lokma tatlısının itibarını zedelemektedir. 

Bu tür firmaların tek düşündükleri o gün kazanacakları üç beş kuruş olmaktadır.  Oysa basit bir tatlı deyip geçmemek gerekmekte özenli ve temiz bir üretip yapmak gerekmektedir. Dosyamızda ayrıca İzmir lokma bilgileri de sunduk.

Daha fazla bilgi için İzmir lokma linkinden paylaşılan bilgileri arzu ederseniz inceleyebilirsiniz.

İzmir lokma