Lokmacı

Kimdir lokmacı? Lokmayı ehlince yapandır, sunumunu bilerek ikram edendir, gönül ve dua almasını bilendir, sağlıklı gıdaya dikkat edendir, lokma dökümünü niye yaptığından emin olandır.

Lokmacı Uyarısı

Günümüz dünyasında para ve dolayısı ile para kazanma hırsı aldı başını gidiyor. Başın aşçı kepi geçiren, eline kepçe alan, bir lokma aracı ve makinası bulan herkes lokmacı oluveriyor.

Yakının ruhuna Fatiha için lokma döktüren, çocuğunun sünneti için lokma ikramı yapan, düğününde, derneğinde, iş yeri açılışında lokma servisi yaptırmak isteyen yurttaşımızı lokmacılar konusunda doğru bilgilendirmek isteriz.

Lokmacılık konusunda doğru bilgi vermek önce meslek, ahlak ve yasal görevdir. Sizin içinde doğru bilgi edinme, mutlaka kullanmanız gereken yasal hakkınızdır.

Lokmacılara Dikkat

lokmacı

Doğru bilgi edinemenin en sağlıklı yolu doğru soruları sormaktan geçer. Lokmacılık için doğru sorular nelerdir? Mükellef olan bir firma ile mi çalışıyorsunuz? Yasal sertifikalara sahip mi? Size sunacağı referansları var mı?

Doğru bilgi için dikkat edeceğimiz hususlar şunlar;

  1. Vergi levhasını görmeliyiz. Vergi kaçıran hırsızdır.
  2. Sertifikalarını görmeliyiz. Sertifikasız olan korsandır.
  3. Çalıştırdığı personelin sigortalı olup olmadığından emin olmalıyız. Kendi personelinin hakkını yiyen hayır yapabilir mi?
  4. Kullandığı tüm ürünlerin markasını, sağlık bakanlığından onayını denetlemeliyiz.
  5. Mümkün olduğunda referans sormalı ve referans istemeliyiz.

Hayır Lokmacısı

Bizim işimiz hayra vesile olmaktır. Hayır lokmacısının da normal tatlıcıdan, dükkanında lokma satandan önemli mesleki, ahlaki, sunum farkları vardır. Mesleğinde usta olmak kadar, ahlakında, edebinde, sunum ve ikramında ehil olmak, saygıyı daima hissettirmek önemlidir.

Gönlünden iyilik geçmeyen, hayra vesile olan lokmacı olabilir mi? Yüreği tatlı olmayan, hayır duasına sebep olabilir mi?

Lokmacı olmayı biz sadece meslek, iş, geçim kaynağı olarak değil, yurttaşın üzüntüsüne, sevincine ortak olmak olarak algıladık. Kim ne için İzmir lokma döktürüyor ve İzmir lokmacı hizmeti bizden almak istiyorsa, onun ruh halini hissetmeyi asıl lokmacı işi olarak belledik.

lokmacı

 

 

Lokmacı
Lokmacı