İzmir Lokma Yapan Firmalar

İzmir Lokma Yapan Firmalar

Lokma tatlısı yöreden yöreye değişen özellikler gösteren bir yiyecektir. Hatta kimi yerlerde tatlı olarak dahi tüketilmemekte peynirle birlikte bir çeşit pişi şeklinde tüketilmesi söz konusudur.

Tatlıda Kültürel Fark

İzmir’de ise lokma çok farklı bir boyutta üretilmekte ve tüketilmektedir. Başka şehirlerden burayı ziyaret eden insanlar buradaki lokma kültürünü gördüklerinde şaşkınlıklarını gizleyememektedirler.İzmir Lokma Yapan Firmalar

Peki, İzmir’de lokma kültürü nasıldır? Diğer şehirlerden farkı nedir neden tüm ilkede İzmir lokma diye bir ayrım söz konusudur bunlara kısaca bir göz atalım. İzmir’de lokma tatlısı tüketiciye bir ücret karşılığında satılan bir yiyecek değildir. Her hangi bir nedenden dolayı hayır işlemek isteyen insanların bu işi yapan firmalarla anlaşması sonucunda halka bedava dağıtılan bir yiyecektir.

İzmir lokmacı denen bu firmalar sadece lokma dökümü yapmakta olup genelde babadan oğula geçen bir mesleğin temsilcileridir. Hayır sahibi sadece yer, zaman ve kaç kişilik bir lokma döktürmek istediklerini belirtip bütün işlemleri lokma firması halletmektedir. Lokmanın hazırlanması, pişirilmesi, dağıtılması ve gerekiyor ise temizliğin yapılması firma tarafından yapılmaktadır.

Artan Lokma Firmaları

İzmir lokma yapan firma sayısında son beş yılda önemli bir artış gözlenmektedir. Bunun sebepleri arasında İzmir insanının lokmaya olan düşkünlüğü olduğu gibi Mobil lokmacı diyebileceğimiz araç üstü lokma dökümünün de kendini geliştirmesi önemli bir etkendir. Lokma firmalarındaki bu sayısal artış İzmir lokma fiyatı üzerine de vatandaş açısından olumlu sayılabilecek etkileri olmuştur.

Bu araç üstü ekipmanlar sayesinde en zor lokma dökümü olan İzmir saray lokma dökümü dahi kolaylıkla yapılabilir olmuştur. Burada ustaya düşen sadece iyi bir hamur kıvamı elde etmek ve ateşin ısısını doğru bir şekilde ayarlamasıdır. Eğer hamurun kıvamını doğru bir şekilde ayarlamış ise makine mükemmel bir şekil vererek lokmanın dökümünü yapmaktadır.  İzmirlokma.biz.tr firması yapmış olduğu lokmalarla adından sıkça söz ettiren bir firmadır. Kendilerine başarılar dileriz.