Lokmanın Tadına Bakmayan İzmirli

Lokmanın Tadına Bakmayan İzmirli

İzmir’de yaşayan bir insan için başlık çok absürd gelebilir. Çünkü İzmir’de yaşayıp ta lokma tatlısının tadına bakmayan insan yok gibidir. Çünkü lokma tatlısı diğer şehirlerin aksine İzmir’de oldukça geniş kitleler tarafından beğenilerek tüketilen bir yiyecektir.

İzmir de Lokma Hayırdır

İzmirli lokma tatlısına para vermez çünkü İzmir’de lokma hayırsever vatandaşlar tarafından bedava dağıtılan bir yiyecektir.

Un, maya ve suyun bir araya gelerek oluşturduğu hamurun kızgın yağda kızartılması ve Lokmanın Tadına Bakmayan İzmirliüzerine şerbet eklenerek sunulması ile oluşturulan İzmir lokma tatlısı hayırsever vatandaşlar tarafından sokaklarda, caddelerde hiç tanımadığı insanlara dağıtılması ile tüketilmektedir. Lokma yiyenin sadece bir hayır duasını esirgememesi istenmekte başka da bir ücret falan talep edilmemektedir.

Hayırsever insanlar eskiden evlerinde kendilerinin yapıp dağıttığı bu tatlı günümüzde İzmir lokmacı denen insanlar tarafından üretilip, dağıtılmaktadır.

Her Yerde Lokma

Gerek gezici araçları üzerinde gerekse de mutfak eşyalarını lokmanın dağıtılacağı yere taşıyarak oluşturulan çadırlarda bu hizmeti vermektedirler.

Lokmacılık her kesin kolay yapabileceği bir iş değildir. Ya babadan oğula bu mesleğin öğrenilmesi gerekmekte ya da iyi bir ustanın yanında çıraklık yaparak işi öğrenmek şarttır.

Lokma geleneği sadece İzmir’de değil esasında tüm ülkemizde yaşayan bir gelenektir. Kökleri Osmanlı hatta daha eskilere kadar gitmektedir.

Osmanlı sarayında yapılan bu tatlıya günümüzde İzmir saray lokma denmektedir. İzmir halkının en çok tercih ettiği lokma çeşitlerinden birisi olma sebebi de insanların tarihe bir adım yaklaşma isteğinde yatmaktadır.

İzmir lokma döktürmek isteyen vatandaşlarımızın kafasını en çok kurcalayan konuların başında İzmir lokma fiyatı gelmektedir. İnternette, sağda solda o kadar farklı fiyatlar yer almaktadır ki bunların hangisi hak ettiği değerdedir.

Bunu anlamak oldukça zor gibi gözükse de firma kaç kişilik lokmayı kaça dökmekte ve hangi malzemeleri kullanmaktadır. Bu soruların cevabı İzmir lokma fiyatı konusunda size oldukça yardımcı olacaktır. İzmirlokma.biz.tr firmasına işlerinde başarılar hayırlı müşteriler dileriz.