İzmir’in Simgelerinden Lokma Tatlısı

İzmir’in Simgelerinden Lokma Tatlısı

Lokma tatlısı tüm Türkiye’de sevilen ve beğenilen bir tatlı olmasına karşın İzmir’de başka bir boyutta üretilmekte ve tüketilmektedir.

Lokma Farkı

Hem miktar olarak hem de lezzet olarak İzmir’de üretilen lokma tatlısı diğer bölgelerden farklıdır. Miktar olarak farklıdır. Çünkü İzmir’de bir gün içerisinde tüketilen lokma tatlısı diğer bölgelerin toplamından kat be kat fazladır. Lezzet olarak farklıdır. Çünkü diğer bölgelerde üretilen lokma ile arasında bariz bir fark bulunmaktadır.

Bu şekilde olunca haliyle tüm ülkede de İzmir lokma adını almıştır. Peki, diğer yerlerden farkı sadece tadı ve miktarındaki farklılık mıdır? Lokmanın İzmir’deki sunum şekli de diğer illerden bariz bir farklılık göstermektedir.

İzmir’de lokma yemek istediğinizde her hangi bir tatlıcıdan para ile almanız söz konusu değildir. Aynı şekilde bu kadar çok tüketilmesine rağmen evlerde de sıkça yapılan bir tatlı İzmirin Simgelerinden Lokma Tatlısıdeğildir.

İzmir’de lokmayı her yerde ve parasız bir şekilde tüketmeniz söz konusudur.
İzmir insanının paylaşımcı ve geleneklerine bağlı olmasının bir etkisi olarak insanların özel günlerinde başkaları ile manevi bir bağ kurmak için bulduğu bir yöntem lokma dağıtımıdır. Eskiden kendilerinin yapıp dağıttığı bu tatlı günümüzde İzmir lokmacı denen firmalar tarafından bu hizmet yerine getirilmektedir.

Saray Lokma da Ücretsiz

İzmir lokmacıları sadece lokma değil aynı zamanda hayır işlemek isteyen insanlara pilav dağıtımı, helva dökümü ve İzmir saray lokma dağıtımında da yardımcı olmaktadırlar. Hayır sahibi kişi ile önceden anlaşılarak kaç kişilik ve ne zaman nerde yapılacağı planlandıktan sonra bu hizmetler lokma firması tarafından yerine getirilir. Yurttaş saray lokmasını da ücretsiz, hayrına yer.
Son zamanlarda bu lokma firmalarının sayısındaki artış ile birlikte İzmir lokma fiyatı konusunda da oldukça farklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kaç kişilik bir lokma döktürüleceği ve kullanılan malzemelerin kalitesidir. İzmirlokma.biz.tr firmasına hayırlı işler ve bol kazanç dileriz.