İzmir Lokmaya Nasıl Ulaşılır?

İzmir Lokmaya Nasıl Ulaşılır?

Lokma tatlısı yemek isteyen İzmirli bir vatandaşın tek yapması gereken yaz-kış fark etmez kendisini sokaklara vurmaktır. İllaki bir köşe başında, bir dükkân önünde, bir kavşakta ya da bir cami önünde lokma dağıtımına rastlaması yüksek olasılıktır. Hiçbir ücret ödemeden tadına bakabileceği bu muhteşem lezzet karşılığında yapması gereken hayır sahibine bir dua etmektir. İzmir dışında ise ne yazık ki evde kendisi yapmak zorundadır.

Her Sokaktadır Lokma

Lokma tatlısı tüm ülkemizde bilinip yapılmasına rağmen İzmir’de farklı bir boyutta tüketilmektedir. Hemen her nedenden dolayı İzmir insanı lokma dağıtmayı gelenek haline getirmiştir. izmir de her sokaktadır lokma.

Ayrıca Lokma dökümünün en iyi yapıldığı yerlerin başında da İzmir gelmektedir. Yukarda saydığımız tüm bu nedenlerden dolayı ülkemizde de İzmir lokma diye anılmaya başlanmıştır.
Lokmanın geçmişi çok eskilere dayandığı bilinmektedir. Çeşitli tarihsel belgelerde de Osmanlı sultanlarının lokma döktürdükleri yazılmaktadır. Ordunun seferden dönmesi, yeni doğan bir şehzadenin namına gibi sebeplerden dökülen lokmaya halk arasında saray lokması denmiştir.

Ciddi Orgaizasyondur Lokma Dağıtmak

Günümüze kadar gelen bu lokma çeşidi ise artık İzmir saray lokma olarak anılmaktadır.İzmir Lokmaya Nasıl Ulaşılır
Lokma tatlısı yapımı basit ama zahmetli bir iştir. Çünkü yüzlerce kişiye dağıtılmakta bu da ciddi bir organizasyon anlamına gelmektedir. İnsanlar böylesi bir organizasyon ile başa çıkmadıkları için bu işi profesyonel bir şekilde yapan firmalar ile anlaşmaktadır. Belirlenen kişi sayısına göre verilen İzmir lokma fiyatı hemen hemen bütün firmalarda aynı gibi gözükebilir. Yakından incelendiğinde ise fiyatlar arasında ciddi farklılık gözlenmektedir.

Bir çok İzmir lokmacı firması kullandığı malzemeler konusunda çok hassas olmayıp en ucuz malzemeleri seçmektedir. İzmir lokma tatlısı hassas ve özel bir tatlıdır.

Bu malzemelerle üretilen lokmaların tadı ve lezzeti de yeterli düzeyde olmamaktadır. İzmirlokma.biz.tr gibi birinci sınıf malzemelerle üretim yapan lokmacıların yeri ise apayrıdır. Kendilerine bol kazanç ve hayırlı lokma dökümleri dileriz.